Hawke Airmax Compact SF 30 Tactical 6-24X50MM (AMX Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax Compact SF 30 Tactical 6-24X50MM (AMX Reticle) Riflescope Product Info
Features:
  • Wide Angle optical system ideal for varmint/airgun
  • Lightweight and compact construction – short eye relief
  • 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
  • Side focus control for parallax adjustment to infinity
  • 30mm mono-tube chassis for superior strength
  • Glass etched reticle with red illumination
  • 6 levels of brightness with off positions in-between
  • 1/10 MRAD capped, resettable target turrets
  • Fast focus eyebell and high torque zoom ring
  • Waterproof, Shockproof, Nitrogen purged
  • All calibre rated
Specifications:
Chassis
30mm Mono-tube
Optical System
6-24×
Objective
50mm
Reticle
AMX IR
Illumination
Red - 6 Levels
Focus/Parallax
Side Focus - 9m / 10yds to Infinity
Field of View: m @100m / ft @100yds
7.3-1.8m / 21.9-5.5ft
Eye Relief
76mm / 3″
Length
329mm / 13″