Hawke Airmax 30 3-12X32MM IR SF Touch (AMX Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax 30 3-12X32MM IR SF Touch (AMX Reticle) Riflescope Product Info
Features:
  • Capped target turrets
  • Zero eye relief
  • 30mm mono-tube chassis
  • Super wide-angle
  • Side focus
  • Illumination
  • Zoom ring with index magnification click at 10x
  • 16 layers fully multi-coated lenses
  • The high torque zoom ring
  • Fast focus eyebell
  • AMX reticle designed for airguns
Specifications:
Length 266mm (10.5")
Weight 572g (20.2oz)
Eye Relief 30mm (1.2")
Focus/Parallax - Side Focus 9m - Infinity (10yds - Infinity)
Field Of View 21.3 - 6.1m @100m (63.8 - 18.2ft @100yds)
Exit Pupil 10.7-2.7mm (0.42-0.11")
Chassis 30mm Mono-tube
Optical System 3-12x
Objective 32mm