Hawke Airmax SF 30 Tactical 4-16X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax SF 30 Tactical 4-16X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope Product Info
Features:
  • 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
  • Side focus control for parallax adjustment to infinity
  • 30mm mono-tube chassis for superior strength
  • Glass etched reticle with red illumination
  • Stepless rheostat offers total brightness control
  • 1/4 MOA exposed, locking and resettable turrets
  • Fast focus eyebell and high torque zoom ring
Specifications:
Length 358mm (14.1")
Weight 780g (27.3oz)
Eye relief 102mm (4")
Focus/Parallax - Side Focus 9m - Infinity (10yds - Infinity)
Field of View 7.7 - 2.2m 100m (23.3 - 6.5ft 100yds)
Exit Pupil 13-3mm (0.5-0.1")
Chassis 30mm Mono-tube
Optical System 4-16x
Objective 50mm