Hawke Airmax SF 30 Tactical 3-12X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax SF 30 Tactical 3-12X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope Product Info
Features:
  • 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
  • Side focus control for parallax adjustment to infinity
  • 30mm mono-tube chassis for superior strength
  • Glass etched reticle with red illumination
  • Stepless rheostat offers total brightness control
  • 1/4 MOA exposed, locking and resettable turrets
  • Fast focus eyebell and high torque zoom ring
  • Waterproof, shockproof, and nitrogen purged
  • All caliber rated
  • Exposed turrets
Specifications:
Chassis: 30mm Mono-tube
Optical System: 3-12x
Objective: 50mm
Reticle: AMX IR
Illumination: Red - Stepless
Focus/Parallax: Side Focus - 9m / 10yds to Infinity
Field of View: 10.3 - 2.8m@100m / 30.9 - 8.3ft@100yds
Eye relief: 102mm / 4"
Length: 346mm / 13.6"
Weight: 780g / 27.5oz
Material: Aluminum
Exit Pupil: 17 - 4mm / 0.7 - 0.2"