Hawke Airmax SF 30 FFP 6-24X50MM (AMX IR) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax SF 30 FFP 6-24X50MM (AMX IR) Riflescope Product Info
The Hawke Airmax FFP 6-24X50mm Riflescope - SF 30mm, AMX IR Reticle is specialised scopes designed by air gunners for air gunners. The H2 optics on the Airmax range feature a variety of configurations designed to suit airgun characteristics. This scope has been Nitrogen purged it is also shockproof, waterproof and fog proof. The FFP AMX IR reticle was developed specifically for first focal plane optical systems and based around the common principles of mil spaced reticles.
Features:
  • Capped target turret
  • First focal plane
  • 30mm mono-tube chassis
  • Wide-angle
  • Side focus
  • Side wheel (removable)
  • Illumination
  • 16 layers of fully multi-coated lenses
  • The high torque zoom ring
  • Fast focus eye-bell
  • AMX reticle designed for airguns
Specifications:
Length 378mm (14.9")
Weight 765g (27oz)
Eye Relief 90mm (3.5")
Focus/Parallax - Side Focus 9m - Infinity (10yds - Infinity)
Field Of View 7.0 - 1.8m @100m (21.0 - 5.2ft @100yds)
Exit Pupil 8.3-2.1mm (0.33-0.88")
Chassis 30mm Mono-Tube
Optical System 6-24x
Objective 50mm