Hawke Airmax EV 4-12X50MM (AMX Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax EV 4-12X50MM (AMX Reticle) Riflescope Product Info
The Hawke Airmax EV 4-12X50MM AO Variable Riflescope is optimized for airguns and features a large 50mm objective, which scoops more light at dawn and dusk. Its fully multi-coated optics, with 16 layers of anti-reflection coatings, increase image resolution, clarity, and brightness.
Features:
  • Capped Low-Profile Turrets
  • 1 Inch Mono-Tube Chassis
  • Wide Angle
  • 16 Layer Fully Multi-Coated Lenses
  • High Torque Zoom Ring
  • Fast Focus Eyebell
  • AMX Reticle Designed For Airguns
  • Nitrogen purged.
  • Shockproof.
  • Waterproof.
  • Fog proof.
  • All calibre rated.
Specifications:
Length 329mm
Weight 620g
Eye Relief 89mm
Focus/Parallax, Adjustable Objective 9.1m
Field Of View 10.0 To 3.7M At 100M
Exit Pupil 13-4mm
Chassis "" Mono- tube
Optical System 4-12x
Objective 50mm