Hawke Airmax EV 4-12X40MM (AMX Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax EV 4-12X40MM (AMX Reticle) Riflescope Product Info
Enhance your competitive edge in precision and low-light target acquisitions with the Hawke Airmax AO 4-12x40 Riflescope - AMX Reticle. The riflescope is optimized for airguns and features a 40mm objective that will collect more light at dawn and dusk than an average scope. The fully multi-coated optics offers 16 layers of anti-reflection coatings to increase resolution, contrast, and image brightness. Located in the 2nd focal plane is an etched-on-glass AMX ranging duplex reticle. It is specially designed for airguns with bent trajectories and features 0.75 MOA dots on a thin crosshair with spacing of half mil-dot spacing. To further assist with precision aiming, the parallax effect can be corrected from 7.5 yd to infinity by using the adjustable objective ring. To compensate for wind and ballistic bullet drop, the riflescope offers 80 MOA of windage and elevation adjustment range and a ¼ MOA per click impact point correction.
The lightweight and durable aluminum housing features a 1" single-piece maintube. It is filled with nitrogen for fogproof and waterproof performance. The overall design features a slender, unobtrusive shape and low-profile capped turrets. To ease the zooming process, the fast-focus eyepiece is outfitted with a high-torque knurled rubber zoom ring. To keep your scope's lenses protected from debris, dust, and dirt while it is not used, one objective lens cap and one ocular lens cap are also included.
Features:
  • 2nd focal plane
  • Etched duplex crosshair-style reticle
  • 0.75 MOA dots on crosshairs with half mil-dot spacing
  • Sub-tension set at 10x magnification
  • Horizontal bars are calculated at 0.5, 1.5, 2.5, 3.5, and 4.5 mil spacing
  • Hollow posts are broken up into 1-mil segments and can be used for bracketing
  • 1/4 MOA impact point correction
  • 80 MOA windage and elevation range
  • Side parallax turret, adjustable from 7.5 yards to infinity
  • Short capped turrets do not get in the way
  • 3.5" long eye relief
  • 10-3.3mm exit pupil
  • 1" single-piece maintube
  • Lightweight and durable aluminum housing
  • Adjustable objective bell for parallax correction
  • Fast-focus eyepiece with knurled high-torque zoom ring
  • Nitrogen-filled, water and fogproof
Specifications:
Magnification 4-12x
Objective Lens Diameter 40mm
Maintube Diameter 1"
Reticle AMX
Field of View 29.9-11' @ 100 yd (10-3.7 m @ 100 m)
Parallax Correction 7.5 yd (7 m) to infinity
Eye Relief 3.5" (89 mm)
Exit Pupil Diameter 10 - 3.3 mm
Impact Point Correction 1/4 MOA
Windage/Elevation Adjustment 80 MOA
Weatherproofing Nitrogen-filled, waterproof and fogproof
Length 12.7" (322 mm)