Hawke Vantage 4-12X50MM IR (Mil Dot Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Vantage 4-12X50MM IR (Mil Dot Reticle) Riflescope Product Info
The Hawke Vantage 4-12x50mm Riflescope - Mil Dot IR features 11 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity. It is constructed with a 1" mono-tube chassis for superior strength and is nitrogen purged for waterproof, fog proof and shockproof performance. 1/4 MOA low profile, finger adjustable turrets coupled with a fast focus eyepiece and hight torque zoom ring make it easy to get shots on target.
Features:
  • 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
  • 1 inch mono-tube chassis for superior strength
  • Rheostat on saddle offers 5 levels of brightness
  • 1⁄4 MOA low profile no-snag fingertip turrets
  • Fast focus eyebell and high torque zoom ring
  • Classic Mil Dot features multiple aim points for hold-over and hold-under
  • Accurate mil spacing on 10x, 4 Mil Dots in each direction
Specifications:
Length 341mm (13.4")
Weight 497g (17.5oz)
Eye relief 89mm (3.5")
Focus/Parallax - Fixed Focus 91m (100yds)
Field of View 8.7-2.9m 100m (26.2-8.7ft 100yds)
Exit Pupil 13-4mm (0.5-0.2")
Chassis 1" Mono-tube
Optical System 4-12x
Objective 50mm