Hawke Endurance 30 WA 6-24X50MM SF (LR Dot Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Endurance 30 WA 6-24X50MM SF (LR Dot Reticle) Riflescope Product Info
The Hawke Endurance 30 WA SF 6-24x50mm Riflescope - LR Dot Reticle combines a high zoom range with a wide 50mm objective in a compact and lightweight body to deliver a versatile scope for precision and distance hunting in low light.
The scope inherits many characteristics of the series such as bright and clear fully multi-coated optics, a strong and durable one-piece 30mm main tube, a 14m minimum parallax-free range, and a fast-focus eyepiece while also introducing improvements in the form of an extended 6.9 - 1.7m (at 100m) field of view, 75 MOA windage and elevation ranges, and an increased number of layers of coatings (18).
Features:
  • Wide Angle optical system
  • Long 4' Eye Relief
  • 18 layer Fully Multi-Coated optics for exceptional clarity
  • Side Focus control for parallax adjustment to infinity
  • 30mm mono-tube chassis for superior strength
  • Glass etched reticle with red illumination
  • 6 levels of brightness with off positions in-between
  • 1/4 MOA exposed and locking turrets
  • Fast focus eyebell and high torque zoom ring
  • Threaded objective for optional accessories
  • Waterproof, Shockproof and Nitrogen Purged
Specifications:
Length 369mm (14.5")
Weight 644g (19.7oz)
Eye relief 102mm (4")
Focus/Parallax - Side Focus 14m - ∞ (15yds - ∞)
Field of View 6.9 - 1.7m @ 100m (20.7 - 5.1ft @ 100yds)
Exit Pupil 8-2mm (0.3-0.1")
Chassis 30mm Mono-tube
Optical System 6-24x
Objective 50mm