Hawke Airmax SF 30 Tactical 6-24X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax SF 30 Tactical 6-24X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope Product Info
The scope's large 50mm objective draws in considerably more light than smaller-objective optics and the 16-layer anti-reflection optical coatings increase light transmission to enhance its low-light performance, such as at dawn, dusk, or in heavily-canopied woods. Exposed finger-adjustable locking tactical turrets and a removable 4" parallax adjustment wheel, coupled with its fast focus collar and zoom ring allow users to quickly adapt to rapidly changing situations. Complementing the performance of the scope is a lightweight and durable anodized aluminum housing with a robust 30mm one-piece maintube that is nitrogen-filled and O-ring sealed to be water and fogproof.
Features:
  • 6-24x zoom range
  • 50mm objective lens
  • 17.3-4.5' field of 0view at 100 yards
  • Modified duplex crosshair-style reticle
  • 1 mil spacing on all axes for ranging, hold-over/under, and target size estimation
  • Hollow non-illuminated outer posts with 1 mil indicators
  • 1/2 mil-dot spacing on the lower post offer aim-points long distance ballistic drop compensation
  • Horizontal bars calculated at 0.5/1.5/2.5/3.5/4.5 mil spacing
  • Mil-spaced hollow outer bars for bracketing
  • Sub-tension set at 10x
  • Partial illumination
  • Illuminated in red
  • Stepless rheostat for precise reticle intensity control
  • Center hairs and mil-dots illuminated for low-light use
  • Etched onto glass resists fading or shifting over time
  • Placed on second focal plane
  • Runs on one included CR2032 battery
  • Locking fast-focus collar
  • 1/4 MOA per click impact point correction
  • Broad 65 MOA windage and elevation adjustment range
  • 15 MOA travel per rotation
  • Side parallax turret, adjustable from 10 yards to infinity
  • Exposed finger-adjustable turrets enable fast windage, elevation, and parallax adjustments
  • Push/pull locking turrets, resettable to zero
  • Removable 4" side wheel for faster and more precise parallax adjustment, even when wearing gloves
  • Long 4.0" eye relief
  • 8.3-2.1 exit pupil
  • Sturdy 30mm one-piece maintube
  • Lightweight and durable aluminum alloy housing
  • Nitrogen-filled for water and fogproof performance
  • Rated for use on most calibers and recoil-resistant
  • Threaded ocular and objective for optional accessories
  • Anodized aluminum flip-up front and rear lens covers
  • 4" screw-on sun shade
  • Length: 15.6 inches
  • Weight: 26.7 ounces
Specifications:
Magnification 6-24x
Objective Lens Diameter 50mm
Maintube Diameter 30 mm
Reticle AMX IR modified duplex
  Second focal plane
  Partial red illumination
Field of View 17.3 - 4.5' @ 100 yd / 5.8 - 1.5 m @ 100 m
Parallax Correction Side turret
  Adjustable from 10 yd / 9 m to infinity
Eye Relief 4.0" / 10.2 cm
Exit Pupil Diameter 8.3 - 2.1 mm
Impact Point Correction 1/4 MOA per click
Windage/Elevation Adjustment 65 MOA
Weatherproofing Nitrogen-filled, water and fogproof
Battery / Runtime 1 x CR2032
Length 15.6" / 39.5 cm