Hawke Airmax SF 30 Tactical 8-32X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope
Ask a question about this item
Hawke Airmax SF 30 Tactical 8-32X50MM (AMX TR Reticle) Riflescope Product Info
The scope's large 50mm objective draws in considerably more light than smaller-objective optics and the 16-layer anti-reflection optical coatings increase light transmission to enhance its low-light performance, such as at dawn, dusk, or in heavily-canopied woods. Exposed finger-adjustable locking tactical turrets and a removable 4" parallax adjustment wheel, coupled with its fast focus collar and zoom ring allow users to quickly adapt to rapidly changing situations. Complementing the performance of the scope is a lightweight and durable anodized aluminum housing with a robust 30mm one-piece maintube that is nitrogen-filled and O-ring sealed to be water and fogproof.
Features:
  • 8-32x zoom range
  • 50mm objective lens
  • Fully multi-coated optics with 16 layers of anti-reflection coatings
  • 13-3.4' field of view at 100 yards
  • 2nd focal plane
  • Etched duplex crosshair-style reticle
  • 0.75 MOA dots on crosshairs spaced 1 mrad (3.44 MOA) apart
  • Sub-tension set at 10x magnification
  • Horizontal bars are calculated at 0.5, 1.5, 2.5, 3.5, and 4.5 mil spacing
  • Hollow posts are broken up into 1 mil segments and can be used for bracketing
  • Stepless rheostat offers continuous, non-discrete brightness tuning
  • 1/4 MOA impact point correction
  • 55 MOA windage and elevation range
  • Side focus parallax correction: 10 yd to infinity
  • Eye relief: 4"
  • Exit pupil: 6.5 - 1.6mm
  • Customize the reticle performance
  • Change Ballistic Coefficient (BC)
  • Change zero distances, muzzle velocity, and magnification
  • Plot your trajectory and find suitable aim points
  • Print trajectory graphs, reticle images, and range calculations
  • 30mm single-piece maintube
  • Lightweight and durable aluminum housing
  • Fast-focus eyepiece with knurled high-torque zoom ring
  • Exposed, finger-operated windage and elevation turrets
  • Sunshade prevents glare from sun or other bright light sources
  • Side focus parallax wheel helps quick adjustments
  • Nitrogen-filled, fogproof and waterproof
Specifications:
Magnification 8-32x
Objective Lens Diameter 50mm
Maintube Diameter 30 mm
Reticle AMX, 2nd focal plane
Field of View 13-3.4' @ 100 yd (4.3-1.1 m @ 100 m)
Parallax Correction 10 yd (9 m) to infinity
Eye Relief 4" (102 mm)
Exit Pupil Diameter 6-2 mm
Impact Point Correction 1/4 MOA
Windage/Elevation Adjustment 55 MOA
Weatherproofing Nitrogen-filled, waterproof and fogproof
Length 16.6" (422 mm)