Tokina AT-XI100MM F2.8 Macro Canon
R10345.00
Add to Cart:
  • Model: GAL/TK/ATXI100C
  • Shipping Weight: 1kg
  • Manufactured by: Tokina
Ask a question about this item
Tokina AT-XI100MM F2.8 Macro Canon Product Info
Ideal for close-up subjects, the Canon EF-mount Tokina atx-i 100mm f/2.8 FF Macro is a short telephoto macro lens, offering a life-size, 1:1 maximum magnification along with an 11.8" minimum focusing distance. This lens uses a flat-field optical design to yield realistic rendering, void of field curvature, as well as high sharpness and clarity throughout the focusing range. A multilayered coating has also been applied to reduce lens flare and ghosting for increased contrast and improved color fidelity. Complementing the optics, this lens features a One-Touch Focus Clutch Mechanism for fast changing between AF and MF settings, and a focus range limiter switch helps to achieve faster focusing performance at close-up distances.
This short-telephoto prime is designed for full-frame Canon EF-mount cameras, however can also be used with APS-C models where it provides a 160mm equivalent focal length.
True macro design affords a life-size 1:1 maximum magnification along with an 11.8" minimum focusing distance to suit photographing close-up subjects.